Lidé

Kvůli focení selfie ročně zemře 7x více lidí než po útoku žraloka

S chytrými telefony se rozmohlo focení selfie…a také přibylo nehod

Chytré telefony už dnes tak nějak automaticky přicházejí i s fotoaparátem na přední straně. Díky umístění na obrazovce v reálném čase vidíme, co vlastně fotíme. Funkce tohoto foťáku je v zásadě ta, že s ním můžeme fotit selfie, tedy fotku sebe sama typicky s nějakým zajímavým pozadím.  Díky sociálním sítím jsou selfie už roky v módě a nevypadá to, že by se tento trend měl nějak měnit. Protože se ale mnoho lidí snaží co nejzajímavější fotky, které pak umisťují na sociální sítě, pryč jdou také zábrany a vnímání rizika. Honba za co nejlepším selfíčkem tak bohužel v mnoha případech končí tragicky.

Od října 2011 do listopadu 2017 zemřelo celkem 259 lidí v důsledku focení selfie, tedy v průměru 43 lidí ročně. Mezi nejčastější příčiny patří pády při pokusu o vyšplhání na nebezpečná místa. Smrt způsobilo i focení se na kolejích nebo ve vozovce, ale také pózování se zbraní, na což reagovala policie střelbou.

Zranění, která neskončila smrtí, je pak daleko více. Mezi země s nejčastějšími nehodami kvůli selfíčkům pak patří Indie, USA Rusko nebo Pakistán. Na mnoha místech dokonce vznikly zóny, kde se selfie vůbec nesmí fotit kvůli bezpečnosti, ale také vzhledem k bezohlednosti lidí, kteří blokují průchod dalším.

Žraločí útoky se stále dějí, ale selfíčka jsou daleko nebezpečnější

Po zhlédnutí Čelistí to skoro může vypadat, že ponořit palec do moře znamená automaticky být sežrán žralokem. Realita je ovšem taková, že ročně na nevyprovokovaný útok žraloků zemře 6 lidí, které se navíc ještě dějí prakticky vždy v místech, kde žraloci od přírody žijí, a kde by se tedy lidé neměli koupat.

Focení selfie je tedy v tomto ohledu nebezpečnější záležitostí. Dodat snad můžeme jedině doporučení, že ani ta nejlepší selfie nenahradí zdraví nebo dokonce život. Selfíčkujte zodpovědně, zbytečně neriskujte a vždy se dívejte kolem sebe.

Zdroj
WikipediaFlorida Museum
Back to top button